Aktualności

Dzień Matki

Tę piosenkę dedykuję wszystkim Matkom w dniu ich święta.

” (…) Macierzyństwo w polityce i ekonomii pracy winno być traktowanie jako wielki cel i wielkie zadanie samo dla siebie. Łączy się bowiem z nim inna, wielka praca, w której nikt matki rodzącej, karmiącej, wychowującej nie zastąpi. (…)”

Jan Paweł II,     Jasna Góra , 1979r.

Przy_Matce

U Stóp Matki

U stóp Matki

Jest Niebo

Usłane fiołkami miękkimi.

W sercu Matki

Jest zakątek spokojny

Zawsze z marzeniami

Dla nas przeznaczonymi.

Marzenia te

Tylko u Matki stóp

Ogrzać serca nasze mogą.

Tylko w Jej objęciach

Mamy pewność,

Że rozterki smutne

Ku nadziei nas zawiodą.

Jeśli los sobie

z nas zadrwi,

Nic to przecie,

nic nie znaczy,

Jeśli mamy Matkę swoją,

która nas pocieszy.

Kristine Willow

Święta Dnia Matki  

Dzień Matki obchodzi się w ponad 40 krajach na świecie. W USA, zgodnie z rozporządzeniem kongresu z roku 1914 wypada on zawsze w drugą niedzielę maja. W Polsce ustalono, że będzie obchodzony 26 maja.

 

Większość państw, które to święto zaadoptowały organizuje je właśnie w maju. Jest więc miesiąc maj, oprócz tylu innych ważnych dat i rocznic, które w sobie nosi, także miesiącem matki. To jeszcze jeden powód, by nazywać go najpiękniejszym miesiącem w roku.

 

Tradycja obchodzenia Dnia Matki wywodzi się jeszcze ze starożytnej Grecji. Wraz z rozkwitem wiosny nasi antyczni przodkowie przystępowali do celebrowania święta Matki Natury. Podczas specjalnych festynów, których punktem kulminacyjnym było palenie ofiar przyniesionych przez zgromadzenie, składano hołd bogini Rei, żonie Kronosa, matce wszechświata oraz wszystkich bóstw. W starożytnym Rzymie wytworzył się zwyczaj obchodów święta bogini Cybele, także uważanej za matkę bogów. Święto to nazywano Hilaria i trwało ono trzy dni: od 15 do 18 maja.

Współczesny Dzień Matki nosi w sobie wiele pozostałości po rzymskich Hilariach. Tak jak w przypadku wielu innych pogańskich świąt, Hilaria zostały „zaadoptowane” przez patriarchów wczesnego kościoła katolickiego i przemienione na święto Matki Boga. Z czasem wykształcił się obyczaj by w tym dniu powrócić do swojej rodzinnej parafii, tej w której było się ochrzczonym, i w ten sposób oddać cześć nie tylko Matce Boga ale i własnej matce.

 

Innym spojrzeniem na historię Dnia Matki jest historia tzw. „matczynej niedzieli” obchodzonej od około XVI wieku w Anglii i Szkocji. W każdą czwartą niedzielę Wielkiego Postu młode służące i młodzi parobkowie puszczani byli do swoich domów, by spędzić ten dzień ze swoimi matkami. Tradycją było przynoszenie matkom drobnych upominków, ( w które często zaopatrywali swoją młodocianą służbę pracodawcy) lub specjalnego „matczynego ciasta”, jeżeli w odwiedziny do domu szła dziewczyna.

 Mary_Cassatt_-Mather

 

 

Olsztyn 2016r.

http://www.polishnews.com/index.php?option=com_content&view=article&catid=103:wita-holidays&id=820:tradycja-wita-dnia-matki-mothers-day-history-&Itemid=367