Aktualności

Badanie stopy cukrzycowej i spotkanie edukacyjne 07 czerwca 2016r.

W dniu dzisiejszym  w sali OCOP w Olsztynie przeprowadziliśmy badanie stopy cukrzycowej. W badaniu wzięło udział pomad 20 osób. Jak co roku badanie przeprowadziła p. Agnieszka przedstawiciel firmy WÖRWAG Pharma Polska logo

 prezentacja STOPA CUKRZYCOWA

Neuropatia cukrzycowa czyli uszkodzenie nerwów to najczęstsze przewlekłe powikłanie cukrzycy. Dochodzi w nim do odcinkowego uszkodzenia obwodowych nerwów czuciowych i ruchowych oraz układu autonomicznego. Stwierdzana jest aż u ok 80% pacjentów z cukrzycą typu 2. Jest wiele przyczyn prowadzących do powstania neuropatii cukrzycowej ale najważniejszą z nich jest hiperglikemia czyli podwyższone stężenie glukozy we krwi. To prowadzi do zmian w budowie włókna nerwowego co powoduje jego uszkodzenie i nieprawidłowe funkcjonowanie.

Wyróżniamy neuropatię autonomiczną (obejmującą narządy wewnętrzne czyli np. powikłania sercowo – naczyniowe, neuropatię układu pokarmowego i moczowego) oraz neuropatię obwodową. Neuropatia obwodowa to najczęściej występujący rodzaj neuropatii. Towarzyszący jej ból obejmuje głównie kończyny.

Typowymi objawami są: ból i przeczulica, mrowienia i drętwienia, niedowłady, obniżenia czucia temperatury, bólu, dotyku, chory ma uczucie noszenia skarpetek lub rękawiczek. Objawy nasilają się zwłaszcza w nocy, przez co pojawiają się kłopoty ze snem.

Do czynników sprzyjających powstawaniu neuropatii zaliczamy: czynniki immunologiczne, niedobór witamin z grupy B, długi czas trwania cukrzycy, nadciśnienie tętnicze, wiek, palenie tytoniu oraz picie alkoholu.

Postęp choroby jest ściśle uzależniony od kontroli glikemii czyli stężenia glukozy we krwi. Lepiej kontrolowana i skuteczniej leczona cukrzyca daje większe szanse na opóźnienie wystąpienia choroby. Niestety neuropatia cukrzycowa może na początku występować w postaci utajonej i nie dawać żadnych objawów. To powoduje późniejsze rozpoczęcie leczenia.

Neuropatia cukrzycowa nie tylko istotnie obniża komfort życia chorego i jest przyczyną silnych dolegliwości bólowych ale przede wszystkim stwarza wiele zagrożeń i prowadzi do poważnych schorzeń. Jest uznawana za przewlekłe powikłanie cukrzycy z największą chorobowością i umieralnością.  Nie tylko upośledza czucie i ruch ale również funkcjonowanie ważnych  życiowo narządów. Neuropatia stanowi też przyczynę tzw. zespołu stopy cukrzycowej. Schorzenie to  odpowiada za 50 – 75% nieurazowych amputacji kończyn.

Informacje ze strony:    http://www.woerwagpharma.pl/obszary-terapeutyczne/neuropatia.html

Informacje organizacyjne 07 czerwca 2016r.

CZERWIEC

09.06.16r. godz. 10.30 spotkanie z historią Olsztyna sala OCOP , gościem naszego spotkania będzie p. Tomasz Sowiński
17 – 26.06.6r. wczasy w Łukęcinie, wyjazd godz. 05.00 zbiórka pod NEONET-em ul. Kopernika.
zapisy na wrześniową zbiórkę żywności do końca czerwca i po przerwie wakacyjnej do końca sierpnia

LIPIEC

 28.07.16r. – Wycieczka do W-wy koszt – Łazienki (karnet ulgowy 25 zł) i Wilanów (ulgowy 15 zł) plus 50 zł za transport. wyjazd godz. 0530 zbiórka pod NEONET-em ul. Kopernika.

SIERPIEŃ

12.08.16r. – Wycieczka do W-wy Wystawa eksponatów wydobytych z wraku Titanica  koszt – 35 zł plus 50 zł za transport.
 27-28.08.16r. – wycieczka do Swietłogorska i Kaliningradu 170 zł.

WRZESIEŃ

06.09.2016r. edukacja godz.. 15.00 sala OCOP w Olsztynie  

10.09. 2016r. – grzybobranie spotkanie integracyjne z Kołami PSD w Olsztynka i Miłomłyna. koszt 40 zł

PRZERWA WAKACYJNA

od 04 lipca do 22 sierpnia 2016r.