Niewidoczne

ZŁ@P EUROPĘ W SIECI – CZYLI DZIEŃ EUROPY W OLSZTYNIE

pobrane (2)09 maja b/r. w starym Ratuszu (Biblioteka Wojewódzka w Olsztynie) przeprowadzona została gra pt. pociąg do europy oczywiście organizatorem zabawy byli Latarnicy. Jedną ze stacji był punkt pomiaru: glukozy, ciśnienia i metabolizmu. Punkt ten jak w wielu działaniach Latarników obsługiwały Panie z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Olsztynie.

DSCN3195 DSCN3196 DSCN3197 DSCN3198 DSCN3199 DSCN3200 DSCN3203 DSCN3205

 

Tak brzmiało zaproszenie na obchody 10  rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej

„Zł@p Europę w sieci” to projekt realizowany w ramach obchodów 10 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Olsztynie, grupę Latarników Polski Cyfrowej z Olsztyna i Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Olsztyn. Od stycznia do maja 2014 r. były organizowane warsztaty, spotkania i konkursy dla młodzieży, dorosłych i seniorów, a kulminacją tych działań będą obchody Dnia Europy w Olsztynie. Uczestnicy projektu stworzyli interaktywną mapę „Europa w Olsztynie”, zostali młodymi euroreporterami, poszukującymi śladów Unii Europejskiej w naszym regionie, zdobyli wiedzę o prawach obywateli Unii – a teraz – 9 maja będą dobrze się bawić, świętując Dzień Europy i 10-lecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej

To właśnie 9 maja wyruszy „Pociąg do Europy”, w którym będzie można „zł@pać” Europę w sieci, rozkwitną żółte tulipany i niebieska flaga Unii Europejskiej, zakręci się Europejskie Koło Fortuny a na uliczkach Starego Miasta pojawi się Syriusz rozdający niebieskie baloniki i „Młodzi Euroreporterzy” dokumentujący imprezę, i na bieżąco publikujący zdjęcia w sieci.

A cóż to jest „Pociąg do Europy”? To po prostu świetna gra, w której udział może wziąć każdy! Na poszczególnych stacjach można dowiedzieć się co to jest Parlament Europejski, kiedy odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego, jakie prawa ma obywatel Unii Europejskiej, sprawdzić czym jest Europeana, zagrać w gry europejskie i… po przejściu wszystkich stacji i zdobyciu odpowiedniej liczby punktów wygrać nagrody! Większość stacji wyposażona jest w komputery z dostępem do Internetu – a więc do dzieła! Poznaj portal europa.eu i ł@p razem z nami Europę w sieci!

Ale – to jeszcze nie wszystko! Każdy będzie mógł osobiście zobaczyć pojazdy i sprzęt zakupione przez beneficjentów Programu Litwa-Polska, obejrzeć pokazy ratownictwa medycznego, straż pożarną w akcji i pracę psów w służbie celnej. Podczas imprezy zostaną również ogłoszone wyniki konkursów, które trwały niemalże od [początku roku: „Od trzech słów do Europy”, „Młodzi Euroreporterzy”, „Europa w Olsztynie”.

Zł@p „Europę w sieci” i świętuj obchody Dnia Europy w Olsztynie i 10 rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej! Zapraszamy 9 maja 2014 roku w godz. 11.00 – 17.00 na Stare Miasto w Olsztynie (okolice Sceny Staromiejskiej i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie).

Organizatorzy: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza, grupa Latarników Polski Cyfrowej z Olsztyna, Regionalny Punkt Kontaktowy Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska 2007-2013, Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Olsztyn.

http://europedirect-olsztyn.pl/main.php?fid=397&pg=112&type=full&id_lang=0&liid=22504