Aktualności

14 listopada Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

14991037_1265781076776544_3762032967177299398_oDzięki gościnności Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie mogliśmy zorganizować Światowe Dni Walki z Cukrzycą. W uroczystościach wzięli udział członkowie Kół PSD z Olsztyna, Olsztynka i Miłomłyna.

Przeprowadziliśmy badania przesiewowe: glukozy, ciśnienia i spirometrii.

Badania spirometryczne mogliśmy przeprowadzić dzięki współpracy z poradnią Pantamed w Olsztynie.

Mogliśmy zaoferować uczestnikom naświetlania lampami bioptron Znalezione obrazy dla zapytania zepter olsztyn logo, były też stoika ze zdrową żywnością Znalezione obrazy dla zapytania ekosklep olsztyn i obuwiem rehabilitacyjnym CorMedica - Sklep Medyczny Olsztyn

 Członkowie naszych Kół na zajęciach terapii manualnej tworzą piękne przedmioty mieliśmy okazje zaprezentować te małe dzieła sztuki.

 Zamiast wykładu próbowaliśmy zaprezentować bardzo ciekawy i kontrowersyjny film pt. Cały ten cukier, niestety zawiódł sprzęt.

http://www.cda.pl/video/106363287

Pani Prezes Iwona Skrodzka przekazała informacje z działalności Koła PSD w Olsztynie, podziękowała wszystkim członkom naszego Koła i Kół zaprzyjaźnionym z Olsztynka i Miłomłyna  za współpracę i aktywne współdziałanie. Podziękowała za pomoc przy przekazywaniu wiedzy na temat naszej wspólnej choroby cukrzycy.

14991037_1265781076776544_3762032967177299398_o  Odkrycie insuliny w roku 1921 spowodowało, że śmiertelna do tej pory choroba – cukrzyca insulinozależna, stała się chorobą przewlekłą. Frederick Banting, który swoim odkryciem odmienił losy diabetyków na całym świecie, zasłużył zarówno na Nagrodę Nobla, jak i na to,  by Światowy Dzień Walki z Cukrzycą obchodzony był w rocznicę jego urodzin. Patrząc na 14. listopada przez pryzmat odkrycia insuliny jest to niewątpliwie radosne wydarzenie, wręcz święto dla osób, których trzustka nie wydziela tego niezbędnego do życia hormonu.

Ale 14. listopada ma też inny wymiar, który dobrze oddaje polska nazwa – Dzień Walki z Cukrzycą. Dzisiaj bardziej palącym problemem staje się bowiem cukrzyca typu 2, choroba uznawana za epidemię XXI wieku. Choroba trudna w leczeniu, kosztowna, prowadząca do rozwoju powikłań w obrębie całego organizmu, ale co najważniejsze, choroba na którą mamy wpływ. Naszym zadaniem na 14. listopada jest mówić głośno o konieczności profilaktyki cukrzycy typu 2., o konieczności badań kontrolnych, wreszcie o konieczności uznania cukrzycy za jeden z głównych problemów zdrowotnych naszych czasów. Musimy nadać tej chorobie należną jej rangę i systemowo z nią walczyć. Bo niestety, jak pokazują statystyki polskie i światowe, coraz bardziej wymyka się nam ona spod kontroli.

Dziś Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

 

Już po uroczystościach część uczestników wybrała się do restauracji Česká Hospoda na „skromny” obiad.