Aktualności

Andrzejki 2016r.

3-andrzejkiAndrzejki to święto obchodzone w wigilię św. Andrzeja, czyli właściwie w przeddzień jego święta. Święty Andrzej był jednym z Apostołów. Ponadto jest także patronem Rosji, Grecji oraz Szkocji. Na fladze tego ostatniego państwa widnieje nawet krzyż św. Andrzeja. Wierzono, że w tym szczególnym dniu moce magiczne mają wzmożone działanie i zdarzyć mogą się rzeczy niezwykłe, cuda.

Dziś hucznie bawimy się w Andrzejki wspólnie z naszymi partnerami, kolegami. Początkowo jednak święto to zarezerwowane było jedynie dla kobiet. Mogły się one wówczas dowiedzieć czegoś więcej na temat swojego przyszłego partnera, męża. Nierzadko poznawały też przybliżoną datę ślubu, imię ukochanego, czy liczbę spodziewanego potomstwa. Mężczyźni mieli natomiast inne, całkiem osobne święto. Była to wigilia św. Katarzyny, czyli Katarzynki. Święta Katarzyna jest bowiem patronką cnotliwych mężczyzn. Kawalerzy w noc z 24 na 25 listopada mogli dowiedzieć się czegoś więcej na temat przyszłej partnerki i wywróżyć sobie miłość.

W dzisiejszym świecie Andrzejki to czas na wspólną zabawę i wróżby. Warto w tym szczególnym dniu powróżyć sobie chociaż dla zabawy i sprawić, aby ten dzień był szczególny i magiczny.

http://tipy.interia.pl/artykul_14775,skad-wywodza-sie-andrzejki,2.html

Żeby tradycji stało się zadość, no może nie w sam dzień wigilii andrzejkowej ale 28 listopada 16r. pobawiliśmy się wróżąc z :

wosku, owoców itd..

Pomocą we wróżeniu były filmiki z YouTobe:

1-andrzejki-2-jpegObieranie jabłek
Należy wybrać tyle jednakowej wielkości jabłek, ile jest uczestniczek zabawy. Każda z nich obierając jabłko stara się uzyskać jak najdłuższą, nieprzerwaną ostrużynę. Która wygra, ta będzie najdłużej chodzić ze swoim chłopakiem. W drugim etapie każdą dziewczyna bierze swoją ostrużynę w rękę i rzuca za plecy. Teraz należy uważnie się przyjrzeć leżącej na podłodze skórce czy nie układa się w jakąś literę alfabetu. Jeśli tak, to może być pierwsza litera imienia chłopaka, z którym będzie się w tym roku spotykać.

Wybieranie owoców
Na tacy kładziesz trzy owoce, np. jabłko, cytrynę i śliwkę. Druga osoba z zawiązanymi oczami mówi, który owoc wybiera, np. ten z lewej, z prawej czy środkowy. Jeśli wybierze jabłko, oznacza to, że będziesz z kimś tworzyć szczęśliwą parę. Gdy wybierze cytrusa – żle ulokuje swoje uczucia. Wybór śliwki, wiśni lub czereśni oznacza, że jeszcze w najbliższym roku nie będzie z nikim chodzić.