Aktualności

Wojewódzkie obchody światowego Dnia Walki z Cukrzycą

herb_lidzbarka dsc01814dsc01813

     19 listopada 2016r. w Lidzbarku  odbyły się Wojewódzkie Obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, organizowane przez Koło PSD w Działdowie.

Uroczystość rozpoczęła się mszą, a następnie pochód z pocztem sztandarowym przeszedł z kościoła do Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Lidzbarku.

W trakcje spotkania zostały wygłoszone wykłady pt.:

Nowoczesne sposoby zapobiegania i leczenia cukrzycy, prof. dr hab. Ewa Pańkowska

wyklad-i-nowoczesne-sposoby-zapobiegania-i-leczenia-cukrzycy-pani-prof-dr-hab-ewa-pankowska

Niekonwencjonalne sposoby zapobiegania cukrzycy, mgr Halina Jurkowska    wyklad-ii-niekonwencjonalne-sposoby-zapobiegania-cukrzycy-pani-mgr-halina-jurkowska

 

10372259_706288232767751_232728273997599907_n

Szczególne podziękowania za ciepłe przyjęcie i widoczne zaangażowanie żeby wszyscy przybyli czuli się dobrze należą się panu Franciszkowi Brzozowskiemu. Bardzo dziękujemy za miłe i serdeczne przyjęcie.

kwiaty094

Nie można nie wspomnieć o obrazach jakie mogliśmy obejrzeć w  Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Lidzbarku, wszyscy byliśmy nimi zachwyceni.

 

Po uroczystościach zostaliśmy zaproszeni na spotkanie integracyjne.

 

 

 

swiatowy-dzien-walki-z-cukrzycaŚwiatowy Dzień Cukrzycy został ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (International Diabetes Federation – IDF) oraz Światową Organizacją Zdrowia (World Health Organization – WHO) jako odpowiedź na wyraz obaw związanych z nasilającym się występowaniem przypadków cukrzycy na całym świecie.

Głównym celem akcji jest zwiększenie świadomości szerokich kręgów społeczeństwa odnośnie przyczyn, objawów, sposobu leczenia i powikłań związanych z cukrzycą. Światowy Dzień Cukrzycy przypomina, że liczba przypadków cukrzycy wzrasta i nadal będzie wzrastać, o ile nie zostaną podjęte natychmiastowe działania prewencyjne.

 

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą (ang.World Diabetes Day) – międzynarodowe święto, obchodzone corocznie 14 listopada, w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga, ustanowione przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (ang. International Diabetes Federation, IDF) w 1991 roku, w 70. rocznicę odkrycia hormonu (1921).

W 2006 roku Federacja rozpoczęła kampanię „Zjednoczeni na Rzecz Cukrzycy”, mającą na celu zwiększenie ogólnej świadomości społeczeństwa na temat cukrzycy. Odpowiadając na apel IDF i jej członków, oraz m.in. poparcie organizacji diabetologicznych z całego świata, Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rezolucję na rzecz walki z cukrzycą (rezolucja 61/225 z 20 grudnia 2006), ustanawiając dzień 14 listopada Światowym Dniem Cukrzycy Narodów Zjednoczonych.

Uznano za konieczne zwiększenie wysiłków w celu promowania i poprawy ludzkiego zdrowia, a także zapewnienie lepszego dostępu do leczenia i edukacji diabetologicznej.

W Polsce, za zgodą Federacji, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków organizuje obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w rocznicę odkrycia insuliny, tj. 27 czerwca.

Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest przez ponad 200 organizacji członkowskich Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF) w więcej niż 160 krajach świata, jak i przez inne stowarzyszenia i organizacje, lekarzy, osoby zawodowo zajmujące się opieką medyczną oraz wszystkich zainteresowanych tematem cukrzycy. Stowarzyszenia członkowskie Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF) opracowują szeroki zakres działań, dopasowany do różnorodnych grup społecznych.

źródło:  https://pl.wikipedia.org/wiki/Światowy_Dzień_Cukrzycy

 

 opaska

Tematy Światowego Dnia Cukrzycy

Każdego roku Światowy Dzień Cukrzycy koncentruje się na jednym temacie, który jest przedmiotem specjalnej uwagi. Tematy dotychczas poruszane dotyczyły m.in. cukrzycy i praw człowieka, cukrzycy i stylu życia oraz kosztów cukrzycy.

 • 2004: Diabetes and Obesity (Cukrzyca i otyłość)
 • 2005: Diabetes and Foot Care (Cukrzyca i stopy)
 • 2006: Diabetes and the Disadvantaged and Vulnerable (Cukrzyca i biedni) „Diabetes care for everyone” („Opieka diabetologiczna dla każdego”)
 • 2007: Diabetes in Children and Adolescents (Cukrzyca u dzieci i młodzieży)
 • 2008: Diabetes in Children and Adolescents (Cukrzyca u dzieci i młodzieży)
 • 2009: Diabetes Education and Prevention (Edukacja i prewencja cukrzycy)
 • 2010: Diabetes Education and Prevention (Edukacja i prewencja cukrzycy)
 • 2012: Diabetes: Protect our Future (Cukrzyca: Chrońmy swoją przyszłość)
 • 2013: Diabetes: Protect our Future (Cukrzyca: Chrońmy swoją przyszłość)
 • 2014: Diabetes: Protect our Future (Cukrzyca: Chrońmy swoją przyszłość)
 • 2015: Zdrowe odżywianie naszym prawem, nie przywilejem: Działajmy już dziś, by zmienić jutro.
 • 2016: Zobacz cukrzycę: Działajmy już dziś, by zmienić jutro.

  źródło : http://www.mojacukrzyca.org/?a=text&id=384

 

CUKRZYCA

Cukrzyca to jedna z chorób cywilizacyjnych. Jest trzecim w kolejności powodem zgonów w naszym kraju (zaraz po raku i chorobach serca). Zazwyczaj dowiadujemy się, że ją mamy, gdy jest już w zaawansowanym stadium i pojawiają się groźne powikłania. Nieleczona może powodować rozwój miażdżycy, niedokrwienie, zawał serca, udar mózgu, uszkodzenie siatkówki skutkujące ślepotą, owrzodzenia, trudno gojące się rany itd.

Według statystyk w Polsce mamy ponad 2,5 miliona osób, które wiedzą, że mają cukrzycę. Jest ona spowodowana niedoborem insuliny, czyli hormonu produkowanego przez trzustkę. Insulina ma znaczący wpływ na przebieg regulacji procesów przemiany materii zachodzących u człowieka. W związku z brakiem tego hormonu w organizmie dochodzi do podwyższenia poziomu glukozy we krwi (hiperglikemii).

Typy cukrzycy

Wyróżnić można 2 typy cukrzycy. Najczęściej występującym rodzajem jest cukrzyca typu 2, która powiązana jest z otyłością czy nadwagą, jest cukrzycą nieinsulinozależną. Przede wszystkim dotyka osoby po 30. roku życia, ale coraz częściej dotyczy także dzieci. Jest to związane z przejęciem zachodniego stylu życia wraz ze złymi nawykami żywieniowymi, czyli ze spożywaniem zbyt dużej ilości produktów wysokoprzetworzonych i fast food. Cukrzyca typu 1 jest insulinozależna objawia się zazwyczaj poniżej 30 r.ż., ma ostry początek i skłonność do ketokwasicy (często to jej pierwszy objaw).

Symptomami cukrzycy są: zwiększone pragnienie, częste oddawanie moczu, gwałtowna utrata wagi, słaby wzrok, trudno gojące się rany itd. Najważniejsze w profilaktyce walki z cukrzycą jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała, bo to właśnie nadwaga, otyłość i powiększony obwód brzucha skutkują po latach cukrzycą.

Ciekawostką jest fakt, że przez wieki ludzkość wspomagała organizm naturalnymi składnikami odżywczymi, żeby zapobiegać cukrzycy lub walczyć z nią. W Europie i Azji stosowano cebulę, czosnek, w Chinach – żeń-szeń, w Iraku zalecano chleb jęczmienny, a w innych krajach kiełki lucerny. Natomiast przed wprowadzeniem do użycia leków hipoglikemicznch używano, np. rutwicy, która zawiera guanidynę, chemiczny poprzednik metforminy.

autor  mgr Aleksandra Stuła