Aktualności

Warsztaty czekoladowe

DSC04040

 

24 maj 2017r. godz. 15.30 parking przy MAKRO i niezwyczajny autokar ze Słupska nie przewozi on pasażerów a przywozi minutki słodkich chwil. Warsztaty czekoladowe to w autokarze lekcja mówiąca nam o historii czekolady, lekcja smakowania różnych jej gatunków, zgadywanki smakowe dotyczące dodatków do czekolady, zabawa z tworzeniem figurek czekoladowych. Wszystko uwieńczone dyplomem MISTRZA CZEKOLADY.

Dziękujemy prowadzącym p. Natalii i p. Jurkowi za miłą i słodką zabawę, doskonale bawiły się dzieci i dorośli.15590383_727274264090060_7072297775604793791_n

 

Krótka historia czekolady: od gorzkiego napoju do słodkich tabliczek

Trudno uwierzyć, ale ten najsłodszy przysmak nie był przed wiekami słodki. Czekolada, zanim uzyskała smak i formę znaną nam współcześnie, przechodziła różne etapy. Była „napojem bogów”, afrodyzjakiem, przysmakiem majętnych. Pierwszym Europejczykiem, który spróbował jej smaku, był Krzysztof Kolumb.
Dziś większość z nas nie potrafiłaby sobie wyobrazić życia bez słodkich czekoladek, batoników i pralinek. Czekolada nie jest produktem współczesności, choć dopiero w XIX wieku zaczęto wytwarzać ją w formie, jaką znamy współcześnie. Jej początki sięgają czasów, kiedy zaczęto uprawiać kakaowce. 


Gorzki napój

Blisko trzy tysiące lat temu u wybrzeży Zatoki Meksykańskiej ziarna kakaowca zainteresowały Olmeków. Kolejnymi cywilizacjami Ameryki Środkowej, jakie uprawiały roślinę dającą kakao, byli Majowie i Aztekowie. To właśnie oni przygotowywali z jej ziaren gorzki i dość ostry napój, przyprawiany m.in. chili i wanilią. Majowie oddawali się jego piciu także podczas wszelakich obrzędów i rytuałów. Dla Azteków ten płynny smakołyk był nie tylko źródłem energii, ale także afrodyzjakiem. Można przypuszczać, iż współczesnym – przyzwyczajonym do słodkiej czekolady, taki napój nie przypadłby do gustu. Nie zapominajmy jednak, że dodawanie do czekolady pikantnego chili (nie tylko do smakołyku w płynie, ale współcześnie także do tabliczek i pralinek) to pomysł wywodzący się od Azteków. 


Czekolada w Europie

Pierwszym Europejczykiem, któremu ok. 1502 r. dane było spróbować czekolady, był Krzysztof Kolumb. Napój jednak go nie zachwycił – był, bowiem wyjątkowo pikantny i gorzki. Ziarna kakaowca pojawiły się w Hiszpanii w 1528 r. za sprawą konkwistadora Hernána Cortésa. Pierwsi Europejczycy, którzy pijali kakaowy napój, doprawiali go cukrem i wanilią – aromatyczne dodatki spowodowały, że stał się ich przysmakiem.  Czekoladowy smakołyk królował na hiszpańskim dworze. Potem pojawił się we Francji – miało to miejsce na początku XVII wieku, za sprawą hiszpańskiej księżniczki Anny, małżonki Ludwika XIII. 


Słodkie tabliczki

Pierwsze pralinki pojawiły się w drugiej połowie XVII wieku: wymyślił je kucharz króla Ludwika XIV, który nosił nazwisko Pralin. Francuzi propagowali czekoladę w kręgach europejskich arystokratów. Nie należy się, więc dziwić, że aromat smakołyku znany był początkowo jedynie osobom majętnym. Przełomem w historii czekolady stała się jej produkcja w formie tabliczki. Najpierw Holender Konrad Jan van Houten wyprodukował w 1828 r. odtłuszczone sypkie kakao, które łatwo rozpuszczało się w mleku. Potem Szwajcar Rudolf Lindt w 1879 r. tak połączył i wymieszał składniki, że powstawała smaczna masa o gładkiej konsystencji. Od końca XIX wieku wyroby czekoladowe stawały się coraz bardziej dostępne, popularne, a także wymyślne.

 

http://www.koneserzy.pl/podr%C3%B3%C5%BCe-kulinarne/103-kr%C3%B3tka-historia-czekolady-od-gorzkiego-napoju-do-s%C5%82odkich-tabliczek.html