Aktualności

Spotkanie z p.Kazimierzem Olejnik

19.10.2017r. w biurze stowarzyszenia mieliśmy przyjemność gościć Redaktora Kazimierza Olejnik. Pan Kazimierz podzielił się z nami wspomnieniami z rodzinnych okolic Wielkopolski. Między innymi opowiadał o miejscowościach: Nakło, Złotowo. Przeczytał nam fragmenty książki pt. BYĆ MATKĄ. Było bardzo interesująco.

 DSC03763

Słowo wstępne    

Na przełomie 1978 i 1979 roku, na apel „Gromady-Rolnika Polskiego”, Centralnego Związku Kółek Rolniczych i Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, blisko 1500 kobiet, w tym około 90 procent z rodzin chłopskich, wzięło udział w pamiętnikarskim konkursie na temat „Jestem matką”. Najmłodsze z nich niespełna 20-letnie, i najstarsze, ponad 80-letnie, oraz wszystkie inne, łączyła wspólna idea – przedstawienia swych myśli i uczuć, swoich trosk, pracy, bólów, radości i sukcesów w tej części swojego życia, która jest związana z macierzyństwem i stosunkami rodzinnymi. Ponieważ najstarsze z pamiętnikarek sięgały w swoim opisie do opowiadań swoich matek o ich dzieciństwie, przeto ramy czasu, w których mieści się projekcja wydarzeń i zmian w życiu rodziny polskiej, zwłaszcza chłopskiej, oraz zmian związanych z najpiękniejszym i bez wątpienia najsilniejszym uczuciem jakim jest macierzyństwo, wynoszą prawie 100 lat! (…)     Nie mają owe pamiętnikarki wad? Nie mają cech ujemnych? Skądże, są przecież ludźmi, mają ich wiele. Pisząc o sobie, ze zrozumiałych względów raczej je pomijają, przedstawiają swój subiektywny sposób przeżywania dziejów najbliższych im osób, ukazują go w barwach dla siebie korzystnych, ale nie to przecież jest najważniejsze – liczą się przede wszystkim przedstawione wyniki ich pracy i życia, a więc losy dzieci, bogactwo doznań z ich sukcesów lub niepowodzeń, losy gospodarstw (…)      Niech to słowo wstępne będzie dla kobiet-pamiętnikarek i dla wszystkich kobiet z rodzin chłopskich hołdem i wyrazem należnego im szacunku. Dla Czytelników zaś niech będzie zapowiedzią nadziei, że spotkają się z realiami życia rodzin i społeczności rolniczych w ciągu ostatnich prawie 100 lat, że w kołowrocie nie kończących się nigdy spraw rodziny i gospodarstwa chłopskiego, w tysięcznych wydarzeniach najróżniejszego autoramentu dostrzegą bohaterstwo życia owych kobiet, proces tworzenia się, precyzowania celów życia, jego wartości, wśród których wysiłek, praca, poświęcenie dla innych staje się własną wartością ponad wszystko. Może ta konstatacja w dobie kryzysu ideologii i takich wartości, jak wierność uczuć, skłonność do poświęceń, cierpliwość, wyrozumiałość i tolerancja, sprawiedliwość a nade wszystko pracowitość, pozwoli wywołać nadzieję, że dotkliwe wynaturzenia społeczne, jakich we współczesnym świecie dziś jesteśmy świadkami, mogą być łagodzone i pokonywane, bowiem są w naszym kraju siły zdolne do przywracania ładu i harmonii w swoich środowiskach. Są to właśnie kobiety-matki, kobiety-żony, kobiety-gospodynie, kobiety-obywatelki. Kobiety, które opowiadają o swoim życiu, o sobie, o swoim świecie, na stronach tej książki.

Dyzma Gałaj

http://solinska.republika.pl/bycmatka.htm#

Przy okazji obejrzeliśmy film o skansenie w Osiecku.

 

Oczywiście Panie Bibliotekarki przygotowały regionalne danie z wielkopolski zupkę zalewajkę. Nie można oddać jej smaku i aromatu.

 
Przepis na zalewajkę

Zalewajka to prosta, sycąca i niezwykle smaczna zupa. Powstało już kilka wersji, niektóre z przepisów doczekały się nawet wpisania na listę produktów tradycyjnych. Poszczególne receptury różnią się składnikami. Sposób przygotowania pozostaje jednak niezmienny. Zalewajka jest doskonałym przykładem, jak przyrządzić coś pysznego z kilku składników.
 
Składniki
• 2 l wody
• 700 g ziemniaków
• 200 g wędzonego boczku + 50 g do podsmażenia
• 2 cebule
• 3 ząbki czosnku
• 2 liście laurowe
• 3 ziarenka ziela angielskiego
• 1/4 łyżeczki majeranku
• sól i pieprz do smaku
• 2 łyżki oleju
• 3-4 łyżki śmietany 18%
Przygotowanie
1. Ziemniaki obierz i pokrój w kostkę. Cebulę i czosnek posiekaj.
2. Rozgrzej olej, a na następnie wrzuć posiekaną cebulę. Podsmaż na małym ogniu, aby cebula się zeszkliła.
3. Do wrzątku włóż ziemniaki, podsmażoną cebulę, boczek pokrojony w paski, liść laurowy, ziele angielskie. Gotuj na średnim ogniu.
4. W osobnym naczyniu wymieszaj śmietanę z posiekanym czosnkiem.
5. Zupę dopraw solą, pieprzem i majerankiem. Gotuj jeszcze 10-15 minut do miękkości ziemniaków.
6. Pozostałą część boczku pokrój w kostkę i zrumień na patelni. Dodaj do zupy.

Czas przygotowania:
ok. 45 minut

Zapraszamy na następne listopadowe spotkanie, na pewno będzie warto, ciekawie i smacznie.