Aktualności
XXIII Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów
20/21 lipca 2019r.. Wycieczkę do Ciechocinka i Torunia mamy już za nami. Pojechaliśmy grupą 75 osób z kilku miejscowości: Barczewo, Miłomłyn, Olsztynek, Olsztyn. Zakwaterowanie mieliśmy w Hotelu Rubbens&Monet.
Mieliśmy możliwość skorzystania z basenu i kręgli, te przyjemności pozostawiliśmy sobie na drugi dzień naszej wycieczki. Punktem docelowym był Ciechocinek i koncert Festiwalowy Piosenki i Kultury Romów.
Dojechaliśmy do Ciechocinka i tam mieliśmy czas na zapoznanie się z miejscowością, zrobienie drobnych zakupów bądź zjedzenie obiadu. Miejscowość jak wiemy jest uzdrowiskiem gdzie niektórzy z nas byli niejednokrotnie w sanatoriach i te osoby dla innych pełnili rolę przewodników po bardzo urokliwej miejscowości, jaką jest Ciechocinek.
Kolejny punkt programu to oczekiwanie na koncert, troszkę czasu to nam zajęło, ale warto było.
Samego koncertu nie da się opisać, trzeba tam byś żeby to poczuć i przeżyć.
Kolejny dzień przeznaczyliśmy na relaks. Po śniadaniu, kto chciał skorzystał z basenu inni mieli przyjemność zażyć odrobinę wysiłku fizycznego na kręgielni.
Kolejna atrakcja to zwiedzanie Torunia tu mieliśmy kilka możliwości:
1 Gra miejska
2 Zwiedzanie z przewodnikiem
3 Czas wolny
Każdy wybrał, co mu pasowało
Muszę wspomnieć, że w grze miejskiej brały udział dwie drużyny z Barczewa i Olsztyna, wygrała grupa z Barczewa.
Nagrodą były pełne torby z toruńskimi piernikami PYCHOTKI.
Około godz. 16.00 po obiedzie zapakowaliśmy sie do naszych autokarów i szczęśliwie wróciliśmy do naszych miejsc zamieszkania.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za miło spędzony czas zapraszamy do udziału w naszych kolejnych wycieczkach, których już kilka mamy zaplanowanych.
Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów odbywa się co roku. W 2019 roku będzie to 19-20 lipca. Od dwudziestu lat telewidzowie w Polsce i na świecie oczekują na kolejną emisję Festiwalu Piosenki i Kultury Romów. Fenomen tego wydarzenia polega na jedynej w swoim rodzaju prezentacji dorobku kulturalnego i kunsztu artystycznego twórców romskich z Polski i wielu krajów Europy, obu Ameryk, Azji i Australii. Festiwal jest największą imprezą romską w Europie, ale także na świecie. W latach 1997-2007 oraz w 2012 i 2013 roku gospodarzem imprezy był Ciechocinek – perła polskich uzdrowisk, a w okresie 2008 – 2011 miastem festiwalowym został Glinojeck. Przeniesienie imprezy na Mazowsze miało charakter symboliczny, jego celem było przypomnienie o życiu taborowym Romów, ich wędrówkach, których zakazano w Polsce w 1964 roku. Od 2014 roku Festiwal ponownie odbywa się w Ciechocinku. Z początku Festiwal Romów odbywał się w drewnianej, zabytkowej Muszli Koncertowej, znajdującej się w Parku Zdrojowym, co nadawało niesamowity charakter tej wspaniałej imprezie kulturalnej. Jednak olbrzymie zainteresowanie festiwalem, coroczny napływ do Ciechocinka tłumów widzów chcących uczestniczyć w tym oryginalnym widowisku spowodował, że konieczne stało się przeniesienie imprezy na większy teren, tak aby wszyscy mogli się pomieścić. Licząca wiele tysięcy widownia koncertów festiwalowych, składająca się z wiernych wielbicieli sztuki romskiej współtworzy to barwne i fascynujące widowisko. Organizatorzy nie ukrywają, że jednym z wielu celów ich inicjatywy było tworzenie pozytywnego wizerunku Romów, jako współobywateli wnoszących indywidualny i niepowtarzalny wkład w dziedzictwo kulturalne Polski.