Aktualności

Katedra i muzeum archidiecezjalne w Olsztynie


Nasze pierwsze wakacyjne spotkanie odbyło się we wtorek 23 lipca 19r. . spotkaliśmy się w stałym punkcje zbiórki przy Wysokiej Bramie.

Wyruszyliśmy do Bazyliki konkatedralnej św. Jakuba w Olsztynie.
Kościół pochodzi z XIV wieku. Zimą 1807 Francuzi zamknęli w nim półtora tysiąca jeńców rosyjskich. Ci, broniąc się przed ostrym mrozem, spalili prawie wszystko, co mógł strawić ogień. Kościół zbudowano w latach 1315 – 1380. Jest to gotycka budowla z 70-metrową wieżą. Świątynia była wielokrotnie niszczona w środku i przebudowywana. W środku zachowało się kilka zabytków z czasów średniowiecza, renesansu i gotyku.

Między innymi: gotyckie tabernakulum i późnogotycki tryptyk, renesansowy tryptyk św. Krzyża i barokowe rzeźby apostołów św. Andrzeja i św. Jakuba Starszego.

Główne drzwi wejściowe do katedry przedstawiają sceny związane z życiem i działalnością apostolską Ojca Świętego Jana Pawła II . Drzwi stanowią pomnik pontyfikatu papieża Polaka.

W latach 1898-1900 był tu organistą Feliks Nowowiejski, kompozytor „Roty”. Kościół od 2004 kościół jest bazyliką mniejszą.

Kolejnym punktem naszego zwiedzania było Muzeum Archidiecezji Warmińskiej im. bpa Jana Obłąka w Olsztynie

Muzeum Archidiecezji Warmińskiej im. biskupa Jana Obłąka powstało z inicjatywy poprzedniego metropolity warmińskiego arcybiskupa Wojciecha Ziemby. Myśl została kontynuowana przez obecnego metropolitę arcybiskupa Józefa Górzyńskiego. Na potrzeby muzeum zostały przeznaczone kościelne kamienice przy ul. św. Barbary 2 i 3 na olsztyńskiej starówce. W tych budynkach prace rewitalizacyjne rozpoczęto w listopadzie 2017 roku. Do tej pory znajdowała się tam cześć mieszkalna, księgarnia diecezjalna, a także biuro pielgrzymkowe.
Jak deklarują pomysłodawcy, muzeum powstało z chęci zaprezentowania szerszej publiczności dziedzictwa warmińskiej archidiecezji. Dla zwiedzających (łączna powierzchnia muzeum wynosi ok. 1 tys. m.kw.) udostępniono ponad pół tysiąca eksponatów, które pochodzą ze zbiorów własnych archidiecezji warmińskiej, a także zostały wypożyczone z parafii archidiecezji warmińskiej, ze zbiorów Biblioteki WSD „Hosianum” w Olsztynie i zasobów Archiwum Archidiecezji Warmińskiej. Wśród nich na uwagę zasługują relikwiarz św. Andrzeja Apostoła, pochodzący z XVII wieku, a także oryginalne dzieło Ignacego Krasickiego – „Monachomachia”, czyli „Wojna mnichów”.

Oprócz trzech wystaw stałych dotyczących historii archidiecezji warmińskiej, rzemiosła artystycznego w tym złotnictwa, a także rzeźby i malarstwa znajduje się wystawa czasowa poświęcona Andrzejowi Samulowskiemu, olsztyńskiemu malarzowi, grafikowi i rzeźbiarzowi.

W budynku Muzeum Archidiecezji Warmińskiej im. bpa Jana Obłąka w Olsztynie mieści się Galeria Jednego Dzieła obecnie wystawiony jest obraz Juliana Dadleza, Procesja Bożego Ciała na olsztyńskiej Starówce, olej na płycie, lata 60-te / XX w.

Elementem wyróżniającym muzeum są czarne przeszklenia pomiędzy kamienicami. Tam urządzono atrium. W jego wnętrzu znajduje się bruk z ogrzewaniem podłogowym. Urządzona została tam recepcja muzeum, gdzie będzie można kupić bilety oraz punkt gastronomiczny z kawą i ciastem.

 

https://www.olsztyn.com.pl/artykul,muzeum-archidiecezji-warminskiej-nowa-atrakcja-na-mapie-olsztyna-zdjecia,25506

Related Images: