Aktualności

Spotkanie z polskim kawiorem

Integracja ma różne oblicze nie tylko wyjazdowe w formie wycieczek, ale też i stacjonarne, czyli te na miejscu z wykorzystaniem zasobów naszego lokalu.
Takim też było Spotkanie z polskim kawiorem 06. 09.19r.. Zebrało nas się spore grono 23 osoby i mieliśmy przyjemność degustować potrawy z tzw. pl. kawiorem.
Co nam zaserwowano:

* pierożki z farszem z kaszanki i wątróbki podsmażane,

* gniazda z wątróbki i kaszanki z perliczym jajem pod pierzynką z sosu czosnkowego i keczupu

* kaszanka duszona na plastrach słoniny w soku z brzoskwini pod przykryciem duszonej cebulki z papryką.
Jak smakowało tego nie da sie opisać, ale wszyscy wyszli syci i zadowoleni?

Umówiliśmy się na następne spotkanie pt. Wariacje z kapusty, termin do ustalenia ZAPRASZAMY

KASZANKA – wartości odżywcze.

2017-10-24 Marzena Masna, dietetyk

Kaszanka ma liczne wartości odżywcze. Kaszanka przede wszystkim to bogactwo żelaza hemowego, dobrze przyswajalnego przez organizm. Jednocześnie kaszanka ma wiele kalorii, źródłem tłuszczu i cholesterolu, dlatego powinny jej unikać osoby z chorobami serca oraz hipercholesterolemią. Jakie jeszcze wartości odżywcze ma kaszanka? Jaki skład ma kaszanka? Ile kalorii ma kaszanka z grilla? Jaka jest różnica między kaszanką a krupniokiem? Jaki jest przepis na kaszankę?
Kaszanka należy do produktów podrobowych, który ma liczne wartości odżywcze.
Kaszanka: wartości odżywcze
Niewątpliwą zaletą kaszanki jest wysoka zawartość żelaza, które bierze udział w organizmie w transporcie i magazynowaniu tlenu, jest wykorzystywane do produkcji krwinek czerwonych, uczestniczy w syntezie DNA, pełni rolę w procesach odpornościowych a jego niedobór w organizmie prowadzi do anemii. Jest to żelazo hemowe, które jest lepiej przyswajalne przez organizm niż żelazo niehemowe, które pochodzi z produktów roślinnych.
Jednocześnie kaszanka to źródło cynku, miedzi i potasu, witamin z grupy B (z powodu zawartości kaszy gryczanej lub jęczmiennej).
Ze względu na wykorzystanie wątroby i innych składników, kaszanka zawiera znaczne ilości tłuszczu oraz cholesterolu. W związku z tym nie jest polecana osobom z chorobami serca czy hipercholesterolemią. Powinny z niej zrezygnować także osoby z dną moczanową, ponieważ kaszanka odznacza się wysoką zawartością puryn.
Wartość odżywcza kaszanki (w 100 g)
Wartość energetyczna – 379 kcal
Białko 14, 60 g
Tłuszcz 35,40 g, w tym:
– tłuszcze nasycone 17,86 g
– kwasy tłuszczowe nasycone 13,4 g
– kwasy tłuszczowe jednonienasycone 15,9 g
– kwasy tłuszczowe wielonienasycone 3,46 g
– cholesterol 120,0 g
Minerały (% dziennego zalecanego spożycia dla osoby dorosłej)
Wapń – 6 mg (0,6%)
Sód – 680,0 mg (45%)
Fosfor – 22,0 mg (3%)
Potas – 38,0 mg (0,8%)
Magnez – 8,0 mg (2 %)
Żelazo – 6,4 mg (64%)
Cynk – 1,3 mg (12%)
Miedź – 0,04 mg (4 %)
Witaminy
Niacyna – 1,2 mg (8%)
Witamina – B1 0,07 mg (5%)
Witamina – B2 0,13 mg (10%)
Witamin – B6 0,04 mg (3%)
Witamina – B12 1,0 µg (42%)

Źródło: USDA

Jaką kaszankę wybrać?
Na rynku są dostępne kaszanki wyprodukowane zarówno z kaszy gryczanej, jak i jęczmiennej. Różnią się między sobą barwą, przekrojem, długością oraz grubością znajdziemy cienkie oraz grubsze. Przy wyborze kaszanki warto zwrócić uwagę na producenta, jakość produktów użytych do jej wytworzenia, barwę, zapach i teksturę.
Kaszanka a krupniok
Krupniok to pojęcie śląskie, kaszanka – ogólnopolskie. Śląski gwarowy wyraz „krupniok” pochodzi od wyrazu „krupa”, czyli kasza jęczmienna perłowa, kasza produkowana z ziaren zbóż. Samo pojęcie „krupniok” jest definiowane m.in. jako kiszka zrobiona z kaszy i krwi, przeznaczona do gotowania lub smażenia. Pierwsze wzmianki o krupniokach śląskich pojawiają się już w XVIII wieku, największe ich upowszechnienie przypada jednak na lata trzydzieste XX wieku. Wówczas na Opolszczyźnie i na Górnym Śląsku, krupnioki zaczęły występować już nie tylko w jadłospisach weselnych, ale również codziennych. Krupnioki śląskie cieszą się od wielu dziesięcioleci niesłabnącą renomą nie tylko na terenie Śląska, ale również w całym kraju oraz poza jego granicami. Wielu producentów krupnioków bierze również udział w licznych wydarzeniach kulinarnych, takich jak targi czy festyny. Pomimo ugruntowanej renomy krupnioków śląskich powstają wciąż nowe święta kulinarne, które na terenie Śląska Opolskiego i Górnego ugruntowują jego pozycję jako potrawy ściśle związanej z regionem. W 2014 roku krupniok został wpisany na listę produktów tradycyjnych.
Jaka jest różnica między kaszanką a krupniokiem? Przy krupniokach na 100 kilogramów mamy zadane tylko 15 proc. kaszy. Przy kaszance można stosować 25 proc..

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, www.minrol.gov.pl

https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/kaszanka-wartosci-odzywcze-jak-przyrzadzic-kaszanke-aa-qGNc-roXv-Dcnd.html