Aktualności

Opłatek i wieczór z wróżbami

 

Wieczerzę wigilijną w Polsce rozpoczyna łamanie się opłatkiem, członkowie naszego stowarzyszenia mieli taką okazje 29 listopada 2019r.

W kościele łacińskim wigilia Bożego Narodzenia jest obchodzona 24 grudnia, w kościele greckokatolickim i prawosławnym – 6 stycznia (w związku z posługiwaniem się kalendarzem juliańskim), a w kościele katolickim obrządku ormiańskiego – 5 stycznia.

Dzień wigilii Bożego Narodzenia bywał też przesuwany. Według tradycji ludowej (wciąż żywej np. na Kielecczyźnie), w latach, gdy 24 grudnia wypada w niedzielę, wigilia nie mogła być obchodzona, ponieważ „niedziela nie przyjmuje postu”. W takim przypadku wieczerzę wigilijną urządzano już w sobotę, a Boże Narodzenie świętowało się przez trzy dni.

Zgodnie z tradycją w Polsce wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z „pierwszą gwiazdką na niebie”. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa, którą według Biblii na wschodniej stronie nieba ujrzeli Trzej Królowie. Wieczerzę, jak każe obyczaj, postną, rozpoczyna się modlitwą i czytaniem fragmentu Ewangelii Mateusza lub Ewangelii Łukasza w części dotyczącej narodzin Jezusa. Potem uczestnicy wieczerzy wzajemnie przełamują się opłatkiem, jednocześnie składając sobie życzenia. Na stole przykrytym białym obrusem z wiązką sianka pod spodem ustawia się o jedno nakrycie więcej, niż wynosi liczba zgromadzonych osób. Dodatkowe miejsce przy stole wigilijnym przeznaczone jest dla niezapowiedzianego gościa, a zwyczaj ten upowszechnił się w XIX wieku. Ważnym zwyczajem towarzyszącym wigilii Bożego Narodzenia jest śpiewanie kolęd. Często też pod choinką umieszczane są prezenty, które wedle tradycji przynosić ma gwiazdor, św. Mikołaj, dzieciątko, aniołek lub gwiazdka.

Spotkanie opłatkowe

Wieczerzę wigilijną w Polsce rozpoczyna łamanie się opłatkiem, członkowie naszego stowarzyszenia mieli taką okazje 29 listopada 2019r.

Gepostet von Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Miejsko – Powiatowe w Olsztynie am Samstag, 14. Dezember 2019

 

 

Wieczór wróżb – Andrzejki odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Pierwsza polska wzmianka literacka o nim pojawiła się w 1557r.
Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.
W Szkocji obchodzony 30 listopada dzień świętego Andrzeja jest świętem narodowym.

Na naszym wieczorze z wróżbami były: konkursy, tańce, oczywiście i wróżby andrzejkowe, kto był ten wie, że zabawa była świetna.

Wieczór wróżb – Andrzejki.

Wieczór wróżb – Andrzejki 29.11.2019r.

Gepostet von Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Miejsko – Powiatowe w Olsztynie am Samstag, 14. Dezember 2019

Wieczór wróżb – Andrzejki. 29.11.19r.

Na naszym wieczorze z wróżbami były: konkursy, tańce, oczywiście i wróżby andrzejkowe, kto był ten wie, że zabawa była świetna.

Gepostet von Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Miejsko – Powiatowe w Olsztynie am Samstag, 14. Dezember 2019

CZTERY INDYJSKIE PRAWA DUCHOWE

https://demotywatory.pl/4958731/Cztery-indyjskie-prawa-duchowe-

Pierwsze prawo mówi:
„Osoba, którą spotykasz w życiu, jest osobą właściwą.”
To znaczy: nikt nie wchodzi w nasze życie przypadkowo. Wszyscy ludzie, którzy nas otaczają, z którymi łączy nas jakaś historia, coś sobą reprezentują – albo żeby nas czegoś nauczyć, albo żeby nas poprowadzić dalej w naszej sytuacji.”

Drugie prawo mówi:
„To co się wydarza, jest jedyną rzeczą, jaka mogła się wyda-rzyć.”
Nic, absolutnie nic z tego, co nam się przytrafia, nie mogło wydarzyć się inaczej. Dotyczy to nawet najdrobniejszych szczegółów. Po prostu nie istnieje coś takiego jak: „Gdybym wtedy zrobił/-a to inaczej, to wszystko potoczyłoby się inaczej.” Nie, bo to, co się wydarzyło, jest jedyną rzeczą, jaka mogła i musiała się wydarzyć, abyśmy nauczyli się lekcji, które pozwolą nam iść dalej. Wszystkie poszczególne sytuacje, które przytrafiają się nam w życiu, są same w sobie doskonałe, nawet jeśli nasz umysł i ego się wzbraniają i nie chcą tego zaakceptować.

Trzecie prawo mówi:
„Każda chwila, w której coś się rozpoczyna, jest chwilą właściwą.”
Wszystko rozpoczyna się we właściwym momencie – ani za wcześnie, ani za późno. Kiedy jesteśmy naprawdę gotowi na to, aby w naszym życiu rozpoczęło się coś nowego, to to coś już tu jest, aby się rozpocząć.

Czwarte prawo mówi:
„Co się zakończyło, to się zakończyło.”
To takie proste. Kiedy coś w naszym życiu się kończy, to służy to naszemu rozwojowi. Dlatego lepiej jest puścić i iść dalej, niosąc ze sobą dary przeżytych doświadczeń.

„50 krótkich życiowych wskazówek, które dał mi mój 95-letni dziadek!” Warto je zapamiętać i przekazywać innym.

Czasem jakaś cenna rada może zmienić życie i sprawić, że spojrzysz na nie z zupełnie innej perspektywy.
Szczególnie cenne są porady od ludzi starszych, którzy przeżyli już swoje i mają cenne doświadczenie, które przydaje się młodym. W 1993 roku 95-letnie William Snell udzielił 50 krótkich wskazówek młodszemu pokoleniu. Okazały się tak prawdziwe i inspirujące, że są przekazywane do dziś. 

O stosunku do ludzi, O stosunku do życia, O tym, co należy zrobić, Do ciebie

https://www.jestpozytywnie.pl/50-krotkich-zyciowych-wskazowek/https://www.facebook.com/1428398984143604/videos/2469597693298054/?t=11