Aktualności

Słoneczna Hiszpania

Logotyp_RODM_olsztyn_poziom_RGB-300x83Spotkanie prowadziły Panie z Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Olsztynie. Spotkania mają formę otwartą.

 

     W dniu dzisiejszym (wirtualnie) byliśmy w Hiszpanii niepowtarzalny urok tego kraju może wszystkich zachwycić ci, co byli miel okazję tam powrócić a ci, co nie byli nabrali ochoty tam pojechać.
Panie miały okazję wysłuchać wykładu o kulturze i zwyczajach Hiszpanii. Hiszpania(1) (2)

P. Magdalena Faszcza ze szkoły logas
wprowadziła Panie w rytm tańca Flamenco

images (51)FLAMENCO– porywająca sztuka tańca, śpiewu i muzyki prosto z Andaluzji. Step, kastaniety, emocje i „duende”. Od 2010 na liście UNESCO. Elegancja, dynamika, siła i oryginalność.
Technika tańca flamenco angażuje całe ciało i umysł- to znakomity neuroaerobic i sposób na aktywność do późnego wieku. Dla dzieci, młodzieży, kobiet i mężczyzn, którzy cenią niebanalne pasje i są otwarci na tradycje innych narodów.

https://www.facebook.com/pages/Studio-Animacji-Ruchowej-RYTM-Magdalena-Faszcza/101570729911051?fref=ts

Po wrażeniach jakie mieliśmy okazję przeżywać poczęstowano nas:

Tortilla de patatas 

Składniki

domowe wędliny
3 – ziemniaki
1 – cebula
6 – jajek
1 – papryczka chili
sól
pieprz
1 łyżka – oliwy
natka pietruszki

Opis przygotowania
Na patelni podsmażyć na oliwie pokrojone w kostkę wędliny (kiełbasa, boczek etc.). Na drugiej patelni usmażyć cebulę i ziemniaki pokrojone w cienkie plastry. Pod koniec można dodać czosnek przeciśnięty przez praskę. Połączyć z wędlinami i odstawić do wystudzenia.
W misce rozkłócić jajka. Przyprawić solą i pieprzem. Dodać pokrojoną w kostkę papryczkę chili (bez pestek). Wymieszać, po czym zalać mięso z cebulą i ziemniakami.
Wstawić do piekarnika na około 40 minut (patelnia musi mieć odpinaną rączkę). Placek można też usmażyć, od czasu do czasu potrząsając energicznie patelnią, by tortilla nie przywarła do dna.
Pokroić na kawałki – podobnie jak pizzę. Udekorować natką pietruszki. Można podawać zarówno na ciepło, jak i na zimno.

Przepis pochodzi z programu: Ewa gotuje – odc. nr 155 http://www.ewawachowicz.pl/przepisy,2,592.html