Aktualności

Turcja – kraina słońca i słodyczy

Logotyp_RODM_olsztyn_poziom_RGB-300x83Spotkanie prowadziły Panie z Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Olsztynie. Spotkania mają formę otwartą.

W dniu dzisiejszym 11 czerwca b/r., jak co miesiąc podróżowaliśmy po świecie, naszym celem była Turcja. Kraj bogaty w historię, zabytki ciekawostki kulturalne i kulinarne. Turcja – kraina słońca i słodyczy

turcja

DSCN9801Karnibahar Musakka

Składniki:

25 dag mielonego mięsa,

1 średniej wielkości cebula,

2 łyżeczki masła lub margaryny,

1 łyżeczka przecieru pomidorowego,

3 szklanka + 1 łyżeczka wody,

2 łyżeczki soli,

1 łyżeczka czarnego pieprzu,

1 duża główka kalafiora.

Przygotowanie:

Podsmażyć mielone mięso i pokrojoną cebulę na margarynie przez 8-10 min. do czasu aż mięso skruszeje. Dodać przecier pomidorowy, ciepłej wody, soli i pieprzu, zamieszać. Doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć ogień, przykryć i gotować na wolnym ogniu przez 2-3 min. Podzielić kalafior na kwiaty. Ułożyć w naczyniu żaroodpornym lub przykrytym płytkim rondlu. Gotować na wolnym ogniu przez 30 min. Podawać na gorąco wraz z pilaf i hosaf lub jogurtem. Zamiast mięsa mielonego można użyć uprzednio ugotowaną zieloną soczewicę.

Ciekawostki o Turcji

 Istambuł leży na dwóch kontynentach – w Europie i w Azji. Nie ma na świecie drugiego takiego międzykontynentalnego miasta.

 Każdy zna legendarną sentencję wypowiedzianą przez Juliusza Cezara: „Veni, vidi, vici” („Przybyłem, zobaczyłem, zwyciężyłem”).
Cezar wymówił te słynne słowa właśnie w Turcji, podbijając Pontus – starożytne królestwo położone nad brzegiem Morza Czarnego.

 Homer, król Midas, Święty Paweł Apostoł, Herodot – wszystkie te legendarne osobistości przebywały w Anatolii.

 Święty Mikołaj kojarzy się przede wszystkim z mroźną Laponią, ale mało kto wie, że według podania przyszedł na świat nieopodal Antalyi, dzisiejszego tureckiego kurortu.

 Najwyższa góra Turcji, Ararat (przeszło 5000 metrów n.p.m.) to szczyt, na którym biblijna Arka Noego zakończyła swój rejs.

 Dla Turków flaga państwowa to prawdziwa świętość, dlatego na symbole narodowe można się tutaj natknąć praktycznie na każdym kroku.

 W większości tureckich budynków użyteczności publicznej (np. w hotelach, pensjonatach, muzeach) na suficie znajduje się czarna strzałka. Pokazuje ona kierunek Mekki – w tę stronę muszą być skierowani muzułmanie podczas swych codziennych modlitw.

 Turcja to kraj, w którym 98 % obywateli wyznaje islam. Z tego powodu w każdym tureckim mieście znajduje sie meczet.

 Meczety różnią się od siebie nie tylko wielkością, ale również ilością minaretów, czyli charakterystycznych islamskich wieżyczek.
Duża ilość minaretów przy meczecie świadczy o tym, że na modlitwie zbiera się tu duża ilość wiernych.

 Każdy Turek to wielki patriota, dlatego żaden z nich nigdy nie wyrzeknie złego słowa o swoim kraju. Nawet jeżeli sytuacja w kraju nie jest najlepsza, Turek nigdy nie skrytykuje swojej ojczyzny.

 Kiedy Turek słyszy, że obcokrajowiec narzeka na swój kraj, stwierdza, że ów nie powinien w nim w ogóle mieszkać.
 Starożytna Wojna Trojańska rozgrywała się m.in. na terenie zachodniej Turcji, dlatego można tu zobaczyć posąg słynnego konia trojańskiego.

 W Anatolii nagrywano film „Gwiezdne wojny” – miasteczko filmowe istnieje do dziś i jest udostępnione turystom do zwiedzania.