Aktualności

Noc świętojańska (w dzień)

 Ivankupala      18.06.b/r. w gronie naszych Pań i Panów troszkę przed właściwym terminem Nocy Świętojańskiej, która przypada na 23/24 czerwca wzięliśmy udział w spotkaniu integracyjnym. Panie prowadzące naszą bibliotekę opowiedziały o tym niezwykłym obyczaju, jakim jest noc Kupały.

 Соколов_Ночь-на-Ивана-Купалу_1856  Noc Świętojańska (także: Noc Kupały, Noc Kupalna, Kupalnocka, Palinocka, Sobótka, Wianki) to święto przywitania lata, wywodzące się z pogańskich obrzędów Słowian, związane z letnim przesileniem i najdłuższym dniem w roku. Przypada na noc z 23 na 24 czerwca, czyli w wigilię Świętego Jana.

Иван_Купала.Гадание_на_венках.2008.Доска,масло150х85_см  Rzucanie wianków na wodę – najpopularniejszym zwyczajem Nocy Kupały jest puszczanie wianków na wodę. Wróżba ta przeznaczona jest dla panien  i kawalerów, którzy czekają na wielką miłość. Wianek powinno się wrzucać do rzeki, aby wraz z prądem odpłynęły stare uczucia do byłych partnerów. Wianek powinien być wyłowiony przez kawalera, w innym przypadku właścicielka nie zazna miłości przez cały rok. Jeżeli chłopak nie wyłowi żadnego wianka z rzeki, następny rok przeżyje w samotności.

DSCN9762DSCN9763DSCN9765 

Tu dowiesz się więcej:  Nocy Kupały

Gospodarzami spotkania byli p.Stanisława i p.Zbigniew członkowie Koła PSD w Olsztynie.
Bardzo dziękujemy w imieniu wszystkich uczestników za miłą gościnę i podzielenie się z nami swoimi wspomnieniami z przeszłości.