Aktualności

Święto pieczonego ziemniaka 07.10.17r.

InkedDSC03187_LI

 
 
 
 • No i stało się świętowaliśmy pieczenie ziemniaka. Miłomłyn, Olsztynek i Olsztyn w Bagieńsku w naszej ulubionej leśniczówce. Było jak zawsze wesoło i smacznie. Mieliśmy prezentację różnych talentów, co zostało uwiecznione na zdjęciach i filmach. Mamy wśród nas animatorki ruchu, uczące nas lekkości w tańcu i gracji w poruszaniu się. Nasza grupa nie tylko uzdolniona jest tanecznie, potrafimy też śpiewać. Był taniec, był śpiew, było grzybobranie i jeszcze dużo innych atrakcji było.
   
   
  A co najważniejsze nasz Król w wielu postaciach:
  babka ziemniaczana,
  zupa zagraj,
  sos grzybowy z pieczonymi ziemniakami,
  pyzy z mięsem, z grzybami okraszone skwarkami, placki ziemniaczane z kapustą i grzybami,
  papryka faszerowana kurkami i ziemniakami,
  kopytka z czosnkiem niedźwiedzim i skraweczkami,
  sałatka ziemniaczana , to chyba nie wszystko ale kto by spamiętał tyle tego było.

 

Najważniejsze że wszystko było bardzo smaczne.
 
 
 
 
walory_ziemniaka
 
 
Warto wiedzieć!
Wartość odżywcza ziemniaków jest niedoceniana. A to błąd. Czy wiesz, że ziemniaki mają więcej witaminy C niż jabłka i dynie, a tyle samo co cukinie? Mają też pięć razy mniej kalorii niż makarony i kasze. Kartofle muszą być jednak odpowiednio przyrządzane, by nie straciły witamin i minerałów.
 Ziemniaki to źródło energii, białka, a także witamin i składników mineralnych. Kartofle są doskonałe zarówno na szybki obiad, jak i wykwintną przekąskę. Ziemniaki mają też właściwości lecznicze – dieta ziemniaczana zalecana jest    w niewydolności nerek. A maseczka z ziemniaków poprawi wygląd zmęczonej i poszarzałej cery.