Aktualności

Niedzielny wypad do Prabut i Kwidzynia

         28 lipca 19r. w planach mieliśmy odwiedzić Działdowo, okazało się, że nie łatwo jest w tym mieście znaleźć osobę, która chciałaby po nim oprowadzić grupę zainteresowanych i zapoznać nas z historią miasta.

Postanowiliśmy zmienić nieco kierunek i zdecydowaliśmy się pojechać do Kwidzynia i Sztumu. Plan jak to często bywa troszkę się zmodyfikował za sprawą miejscowości po drodze do głównego celu. Trafiliśmy do Prabut. Pięknej malowniczo położonej miejscowości o bardzo bogatej historii. Mieliśmy też szczęście zostać oprowadzeni po te miejscowości i wysłuchaliśmy bardzo ciekawych o niej opowieści.

PRABUTY – to nieduża miejscowość położona 21 km na wschód od Kwidzyna. Pod względem atrakcji turystycznych znana najbardziej z zachowanych, unikalnych podziemi służących wodociągom. Mające ponad 300 lat, dawne wodociągi miejskie w Prabutach są obecnie udostępnione do zwiedzania. Podziemna trasa jest dobrze zabezpieczona i oświetlona.

Podziemna trasa zabytkowych wodociągów jest zarządzana przez Prabuckie Centrum Kultury i Sportu, które zaprasza do zwiedzania tej atrakcji w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia.

Inną ciekawostką związaną z wodą jest oryginalna fontanna Rolanda. Ponad stuletnia budowla zwieńczona posągiem rycerza Rolanda początkowo znajdowała się w centrum Berlina. Po przenosinach w 1929 roku stała się miejscową, prestiżową atrakcją.

Warto też wspomnieć o ruinach zamku krzyżackiego w Prabutach. Po dużej warowni zostały, co prawda tylko nieliczne fragmenty, ale zostały one uzupełnione bardzo ładną miniaturową makietą. Miniatura zamku w Prabutach (w skali 1: 16) została nagrodzona w konkursie „Pomorskie perły w koronie 2010.

Dodatkowym walorem tego miejsca jest ładna panorama na rezerwat ptactwa wodnego – jezioro Liwieniec.

Będąc ma wycieczce jak zawsze zadbaliśmy nie tylko o potrzeby ducha, ale i o zmysł smaku i powonienia.

Następnym punktem naszej trasy i zarazem głównym był Kwidzyn

Tu zaczęliśmy przygodę od cofnięcia się do czasu PR-u. Klimatyczny bar lub restauracja z wystrojem ze wspomnianej epoki i dania również z tamtych lat. Polecamy PYSZNOŚCI w dostępnych cenach.

KWIDZYN (38 km od Malborka) – stolica Dolnego Powiśla – jest ciekawym punktem na turystycznej mapie województwa pomorskiego. Tym bardziej, że nieduże (ok. 39 tys. mieszkańców), ale prężne gospodarczo miasto stara się by turyści wywieźli stąd przyjemne wrażenia. Walory turystyczne Kwidzyna, Sztumu i Prabut podnoszą ciekawe zabytki historyczne.

Największą atrakcją regionu jest Zamek Kapituły Pomezańskiej, z racji swej konstrukcji często postrzegany mylnie jako krzyżacki. Ten bardzo ciekawy, wielki zespół obronny jest złożony z zamku i potężnej katedry, uzupełnionej w przeszłości ufortyfikowanym przedzamczem. Całość zaplanowano interesująco i przezornie. Jedna z wież zamku była dzwonnicą katedry, a budynki otaczające dziedziniec miały podwójne ganki ze strzelnicami: od wewnątrz murów i na zewnątrz.

Obecnie możemy tu oglądać zbiory muzealne (przyrodnicze, historyczne) i podziwiać wnętrze katedry.

Krypta Wielkich Mistrzów została przygotowana i udostępniona zwiedzającym katedrę w 2010 roku. Można w nich zobaczyć odtworzone pochówki wspomnianych dostojników zakonu oraz wydobyte znaleziska z wykopalisk archeologicznych. Gospodarzem tego miejsca jest Kwidzyńskie Centrum Kultury.

Punkt widokowy z panoramą na Kwidzyn i okolice serwuje wieża dzwonna Katedry o wysokości prawie 60 metrów. Na górę prowadzi 213 drewnianych schodów, które prowadzą m.in obok 4 dzwonów katedralnych.

Informacje ze strony:  https://odkryjpomorze.pl/pokaz_obiekt-3631-Kwidzyn_atrakcje_turystyczne_przewodnik_noclegi.html

 

KILKA FOTEK Z NASZEGO WYJAZDU

 

Related Images: